O nás

Kdo jsme? 

Dnešní věda jasně potvrzuje, že lidský mikrobiom je klíčovým činitelem, které ovlivňuje zdraví člověka. 

Zodpovídá za správné trávení, imunitu, funkčnost ledvin, jater, energetického metabolismu, kardiovaskulárního systému i psychiku. Narušená mikrobiota a s ní spojená oslabená imunita mohou vést k rozvoji mnohých chronických onemocnění, jako jsou různá autoimunní onemocnění, ale i těch civilizačních, které přichází v pozdějším věku. Předpokládá se, že jejich průběh lze výrazně zlepšit vyladěním a uzdravením středního mikrobiomu. 

Woman using digital x-ray of human intestine holographic scan pr
Modern Medical Research Laboratory with Computer, Microscope, Glassware with Biochemicals on the Desk. Scientific Lab Biotechnology Development Center Full of High-Tech Equipment.
Fecal Transplant Research. Liquid Preparation in Lab Test Tubes.
Fecal Transplant Research. Lab Preparation & Pipetting
Scientist Holding Fecal Transplant Caps in Lab
previous arrow
next arrow

Ve výzkumu mikrobiomu jsme nicméně stále na začátku a mnohé další souvislosti teprve budou objeveny. 

Projekt mikrobiomové banky jsme se rozhodli založit s vědomím toho, jak moc dopředu jde vědecký výzkum v této oblasti. 

Že jdeme správným směrem ukazuje i trend z poslední doby, kdy dárcovské mikrobiomové banky vznikají v Evropě jako houby po dešti. Využití mikrobiomu od dárce má ovšem své limity. Aplikace zdravého vlastního mikrobiomu představuje zcela nový a průlomový přístup s vyšším terapeutickým účinkem než je aplikace cizí stolice. 

Kdo za projektem stojí? 

Projekt financují nadšení investoři, kteří si uvědomují, že genocidu mikrobioty v našem těle nelze nikdy zcela zastavit a proto je důležité si zdravý mikrobiom uschovat do doby, než se skutečně poškodí. Odborným garantem projektu je RNDr. Petr Ryšávka, Ph.D. 

Za projektem mikrobiomové banky stojí skupina investorů v čele s RNDr. Petrem Ryšávkou, Ph.D. 

Petr vystudoval obor genetika a molekulární biologii na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2008 je věnuje věnuje výzkumu v oblasti mikrobiomu, vývoji probiotik a nových preparátů určených k podpoře imunitního systému. Při své práci spolupracuje s řadou akademických a výzkumných pracovišť. Aktivně přednáší na vědeckých, farmaceutických a lékařských kongresech. 

K jeho největším úspěchům na poli výzkumu mikrobiomu a vývoje probiotik patří zejména: 

  • Jako první v rámci celé Evropy uvedl na trh orální probiotika na bázi S. salivarius – přátelské bakterie pro dutinu ústní, které cíleně potlačují vznik infekcí v dutině ústní.
  • Je autorem několika patentů, z nichž nejznámější je patent na biofilmová probiotika. 
  • Celkem stojí za vývojem cca 40-ti produktů, které jsou k dostání v široké lékárenské síti. 
  • Jako první na světě zavedl termín Prebiotický index potravin. Tento index určuje, jak která potravina podporuje, nebo zabíjí přátelské probiotické střevní bakterie. 
  • Jako první na světě vyvinul a spustil výrobu individualizovaných probiotik, vyráběné na míru každého uživatele na základě výsledků analýzy střevního mikrobiomu.
  • Podílí se na vývoji probiotik pro onkologické pacienty. Vyvinul zcela bezpečné probiotikum, které obsahuje pouze pečlivě otestované probiotické bakteriální kmeny a je určeno zejména pro onkologické pacienty. Na trhu přípravek najdete pod názvem Sanagut. 

Tým Biome4Future

RNDr. Petr Ryšávka, Ph.D.

vedoucí projektu
rysavka@biome4future.com
tel: +420 770 132 996

Bc. Darina Zhelezko

vedoucí laboratoře
Zhelezko@biome4future.com
tel: +420 776 279 676

PeaDr. Libor Prus

předseda představenstva
prus@biome4future.com

Ing. Miroslava Smutná

obchod a marketing
smutna@biome4future.com
tel: +420 722 357 933