Proč je mikrobiom u dětí zásadní? Jak ho podpořit od raného věku a jaká probiotika či potraviny mohou pomoci? Odpovědi na tyto otázky se dnes pokusíme co nejlépe zodpovědět. Zaměříme se na to, jak můžeme ovlivnit zdraví střev našich dětí a jak nejlépe nastartovat počátky jejich mikrobiomu od narození.

Vývoj dětského střevního mikrobiomu prochází třemi fázemi. První hlavní procesy probíhají od narození do 3 let. 

Pro děti od 3 do 6 let, tedy děti v předškolním věku, jsou typické změny obsahu bifidobakterií a ruminokoků. 

A nakonec mikrobiom teenegerů a adolescentů prochází mnoha bakteriálními bouřemi, které probíhají až do 19 let. 

Počátek mikrobiomu dětí začíná při porodu. První kontakt s bakteriemi a mikroorganismy, které pak mají vliv na střevní mikrobiotu dítěte a na jeho život do budoucna, jsou vlastně poševní a střevní bakterie, které miminko získává od maminky při vaginálním porodu. 

V případě porodu císařským řezem se dnes můžeme setkat i s tím, že se miminko hned po vyjmutí potře tampónem s tímto poševním mikrobiomem maminky, aby získalo své první prospěšné bakterie stejně jako u porodu vaginální cestou. 

Toto první střetnutí s mikroorganismy a všemi různými bakteriemi napomáhá lepšímu startu dobře fungujícím střevům na začátku života každého miminka.

Zajímavě hovoří studie o vlivu střevního mikrobiomu na lidský neurologický vývoj, konkrétně jak dokážou střevní bakterie ovlivnit strach u kojenců

Autorka studie Rebecca Knickmeyerová z Michiganské státní univerzity mluví o reakcích strachu, které jsou pro vývoj dítěte běžné. Rozdíl je v tom, že pokud děti nedokážou své reakce strachu tlumit nebo se naučit, že jsou tyto reakce přítomny a reagovat na ně, hrozí pak v pozdějším věku vyšší riziko vzniku depresí a úzkostí. 

Studie probíhala citlivě za pomoci vhodných halloweenských masek, za přítomnosti rodičů, kteří mohli akci kdykoli přerušit.

Závěr studie přichází se značnou souvislostí mezi stavem střevního mikrobiomu a strachové reakce.

 U měsíčních miminek, kde se prokázal disharmonický mikrobiom, se později v jednom roce života projevovala reakce strachu mnohem více než u druhé skupiny miminek, která měla mikrobiom v lepším stavu. 

A dále se zjistilo, že roční děti, které se bály víc, měly rozdílné složení mikrobiomu, konkrétně určitých bakterií, než druhá skupina „statečnějších“ dětí. 

Další studie zabývající se mikrobiomem dětí a jejich životy budou do budoucna jistě přibývat, ale už dnes je jasné, že kvalita střevního prostředí dětí se stává velmi důležitou a může ovlivnit řadu zásadních procesů v lidském těle a v lidském životě.

Péče o zdravá střeva by měla být důležitá pro životy nás všech, ale pokud máme možnost ovlivnit zdraví našich dětí od první chvíle, co přijdou na svět, udělejme to. 

Darujeme tak do jejich budoucího života něco skutečně důležitého. Šanci na lepší zdraví. Vždycky pro naše děti chceme to nejlepší. Chceme, aby byly zdravé a šťastné. Aby se jim dařilo a mohly si život užívat na maximum. To, že se jim budeme snažit vytvořit od začátku zdravý mikrobiom, může být pro ně v životě velice zásadní.

Zdravý mikrobiom má vliv na imunitní systém. To znamená, že péče o střeva novorozence může mít vliv i na to, jak často bude dítě v budoucnu nemocné. 

Ať už třeba ve školce, ve škole nebo v dospělosti, jak se mu bude dařit bránit se proti chřipkám, jaký bude průběh každého nachlazení. 

Zdravý mikrobiom může mít vliv na kožní projevy a alergie, to znamená, že bude proti některým typům alergií odolnější, ekzémy mohou mít mírnější průběhy. 

Ne nadarmo se říká, že 70 % imunity máme ve střevech. 

Zdravý mikrobiom může mít zásadní vliv na psychiku, to znamená, že dítě může být do budoucna psychicky odolnější, může být více klidnější ve stresových situacích a cítit se psychicky častěji v pohodě.

 A samozřejmě v neposlední řadě péče o střeva předchází i potížím spojeným přímo s nimi. A je toho ještě mnohem více na co všechno mají střeva vliv. Například cukrovka, obezita, krevní systém a další. Střevní mikrobiom se podílí na téměř všech fyziologických procesech v těle. A čím dřív se člověk ve svém životě snaží o svá střeva pečovat a zlepšovat jejich stav, tím lepší a kvalitnější život může mít. Je to na nás. 

Zdravý mikrobiom novorozených dětí můžeme podpořit vhodnými probiotiky, vždy speciálně určené pro jejich věkovou kategorii. Jejich užívání je pro miminka bezpečné, ale vždy je nutné se poradit ohledně jejich užívání s lékařem. 

Dále je pro kojence samozřejmě ideální mateřské mléko, které obsahuje nespočet prospěšných látek.

Pro děti dalších věkových kategorií se později přidávají vhodné potraviny, především ovoce a zelenina pěstované nejlépe z domácích zdrojů. Rozpustná vláknina je velmi důležitá pro prostředí našich střev. 

Je dobré vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám co nejdéle, ideálně je z jídelníčku vypustit úplně. A důležitý je i dostatek pohybu, který působí na střeva blahodárně.

V dnešní době můžete vybírat z řady probiotik určené speciálně pro děti různých věkových skupin. Existují ve formě kapek nebo kapslí a do budoucna se možná děti dočkají i takových probiotik, které budou milovat, pracuje se na probiotickém kakau. Již brzy se možná rodičům podávání probiotik dětem výrazně zjednoduší. Vždy je nejlepší se ohledně konkrétních probiotik pro vás a vaše děti poradit s odborníkem.

Nakonec ale nezoufejte, pokud jsou vaše děti už starší a třeba se k vám tyto informace tenkrát nedostaly. Nikdy není pozdě se zajímat o zdraví našich střev. Nikdy není pozdě se o ně začít starat a správně je vyživovat. 

V dnešní době stále probíhají nové výzkumy ohledně podpory zdraví a zlepšení jejich stavu. A do budoucna nás jistě čeká plno dobrých zpráv. Užijte si s vašimi dětmi co nejvíce krásných chvil při cestě za jejich i vaším spokojeným bříškem.

Chraňte to nejcennější – své zdraví!

Máte otázky týkající se mikrobiomu nebo procesu jeho uchování?

Neváhejte nám napsat, jsme tu pro vás!

profile 1
profile 2