Váš košík je aktuálně prázdný!
Autor: Ing. Darina Vojáčková
15.11.2024Doba čtení: 7min
Proč je mikrobiom klíčový pro naše zdraví?
V tomto článku dnes zjistíme, co to mikrobiom (dříve označováno mikroflóra) je a proč v našem životě hraje důležitou roli. Zjistíme, jakým způsobem náš život ovlivňuje a proč je dobré jeho uchovávání.
Co to je střevní mikrobiom?
Střevní mikrobiom je ve zkratce skupina mikroorganismů, prospěšných i patogenních mikrobů. Které sídlí např. Ve střevech a ovlivňují tak jejich zdraví i zdraví celkově.
Mikrobiomů po těle a v těle máme více, např. ústní mikrobiom, kožní, plicní, urogenitální, ale právě ten střevní nás určitě ovlivňuje nejvíce.
Jako pro rostliny je zásadní výživná půda pro jejich správný růst, jsou tak zdravá střeva klíčová pro náš kvalitní život. Aktuálně neustále probíhají vědecké výzkumy ohledně vlivu střevního mikrobiomu na naše zdraví a různá onemocnění se střevy související. A opravdu na téměř všechny obtíže, které máme, mají střeva vliv.
Jakou roli hrají v našem těle viry, bakterie, kvasinky?
I takové mikroorganismy do i na povrch našeho těla patří, i když se na první pohled může zdát, že se chce člověk proti nim spíš chránit. Pro náš život jsou ale velmi důležité, protože regulují téměř všechny tělesné procesy v těle. V případě, že máme naše prospěšné přátelské bakterie a kvasinky v těle v rovnováze, je to pro naše zdraví klíčové. A tak snaha ukázat světu tyto viry a bakterie v pozitivním světle je stále úspěšnější.
Když má člověk “v pohodě” střevní mikrobiom, určitě se jeho život stává příjemnějším a kvalitnějším, protože mikrobiom v nepohodě má vliv na řadu zdravotních potíží, které bychom si kolikrát se střevy ani nemuseli spojit. Například problémy s depresemi, s alergiemi, s funkčností ledvin, s obezitou atd. Harmonizovaný střevní mikrobiom hraje obrovskou roli v detoxikaci a čištění organismu, podporuje naši imunitu a celkově imunitní systém.
Osa střevo – mozek
Jak ale nedávno bylo zjištěno, střeva se nepodílí pouze na fyzickém stavu člověka, ale i psychickém. Údajně 80 %, někdy se udává i více, tzv. „hormonů štěstí“ se nachází právě ve střevech a mohou výrazně ovlivňovat naše pocity a nálady. Samozřejmě vždy se na tomto procesu podílí více faktorů, ale již je dnes prokazatelné, že propojení mozku a trávicího traktu je velice úzké.
Je opravdu zajímavé, že naše střeva mohou ovlivnit naši náladu, emoce i kognitivní funkce. Ale když se člověk zamyslí, že při stresových situacích, kdy jsme nervózní například, před důležitou zkouškou, před veřejným vystupováním, nebo když nás někdo naštve, nebo třeba naopak při pocitech vzrušení a návalech štěstí, tak cítíme tzv. motýli v břiše, jednoduše častokrát vnímáme, že se ve střevech něco děje. A tak si i my sami můžeme všimnout tohoto propojení v každodenním životě.
Nyní se výzkumy potvrzuje stále více, jak má náš harmonizovaný střevní mikrobiom velký vliv na naše blaho a jak může člověku změnit život a pomoci mu cítit se dobře a spokojeně.
Jak můžeme ovlivnit náš osobní mikrobiom?
Zásadně. V první řadě ho můžeme ovlivnit výživou. To, z čeho je složená naše strava, je zcela klíčové. Již řadu let se hovoří o tom, že náš přirozený střevní mikrobiom trpí pod tíhou nepřirozeného stravování. Fast foody, chemicky zpracované a trvanlivé potraviny, polotovary atd. naši střevní mikrobiom ničí. Mohou vytvářet nebezpečné patogenní zánětlivé bakterie, které střevům škodí a mohou zničit správně fungující střevní mikrobiom. Takže tím, jak se stravujeme, můžeme náš mikrobiom zásadně ovlivnit. A samozřejmě střevnímu prostředí nepomáhá ani dlouhodobý stres. Naopak ocení sport, pohyb a aktivní zdravý životní styl celkově.
Probiotika a prebiotika
Zjednodušeně řečeno jsou probiotika živé mikroorganismy prospěšné pro náš střevní mikrobiom. A prebiotika jsou jakousi tzv. výživnou potravou pro tyto živé mikroorganismy, které ve střevech máme, a podporují tak jejich růst a množení, například i během podávání antibiotik. Dnes už jsou u široké veřejnosti tato slova v povědomí a dost často jsou spojována právě i se zmíněným užíváním antibiotik.
Antibiotika mohou neblaze ovlivnit naše střevní prostředí, i když jejich užívání nám pomáhá v boji s určitou nemocí. Ale díky probiotikům a prebiotikům, které nám pomáhají udržovat naše střevní „přátele“ v plné síle anebo je množit, se náš střevní mikrobiom nemusí bát velké újmy.
Důležité je i to, že probiotika a prebiotika nám pomáhají v čase i mimo užívání antibiotik. Dnes už jsou na trhu probiotika 4. generace. Ale více na toto téma si podrobněji řekneme zase v budoucích článcích.
Výhody uchování mikrobiomu
To, co nám může pomoci ve snaze zachránit a zabezpečit náš střevní mikrobiom máme nyní všichni na dosah ruky. Úplnou jistotu a přehled o tom, jak na tom náš mikrobiom je, získáme uchováním a analyzováním vzorku. Uchovat vlastní mikrobiom nám může pomoci v budoucnu využít ho při obnově v případě jeho poškození. Jedná se o prevenci při případném vážném onemocnění. Existuje služba pro širokou veřejnost, první svého druhu, která dokáže efektivně analyzovat a uchovávat náš vzorek. Díky tomu se dá zjistit, v jakém stavu a v jaké kvalitě se náš střevní mikrobiom nachází. A poté ho využít zpět pro prospěšné účely a zmírnění či odstranění problémů, se kterými se potýkáme.
Zjistěte více o možnosti uložení mikrobiomu
Celosvětově první komerční banka pro uchování vlastního mikrobiomu se nachází v Brně a její tým v čele s odborným garantem panem RNDr. Petrem Ryšávkou, Ph.D. dělají maximum pro to, aby se význam našeho zdravého střevního mikrobiomu dostal do povědomí široké veřejnosti, protože všichni chceme chránit to nejcennější – naše zdraví.
Zdroje:
https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/mikrobiom-ovladac-naseho-zdravi